Játra a žlučník jsou kamarádi na život a na smrt, ba co více, jsou to životní partneři :-)
K čemu máme v těle játra?
Játra váží cca 1,5kg, jsou hnědočervená a mají dva laloky. Plní přes 500 různých funkcí ( opravdu, nekecám :-) a dokáží regenerovat svou tkáň. Játra hromadí krev, v níž jsou obsaženy minerály, vitamíny a ostatní živiny. Všechna krev ze žaludku a vnitřností protéká játry a přijímá živiny. Játra absorbují a ukládají tuky, cukry, bílkoviny z naší stravy, které se pak v těle přemění na energii nebo se schovají do zásoby. Bílkoviny jsou štěpeny na aminokyseliny.
Játra vyrábějí žluč, která se ukládá ve žlučníku. Jelikož filtrují krev, tak odstraňují jedy, toxiny, drogy, chemikálie z těla a štěpí je, aby mohly být vyloučeny.
A s čím se vytáhne žlučník ?
Ve žlučníku se hromadí žluč vyrobená játry. Žluč štěpí tuky v potravě. Žluč také podporuje peristaltiku tlustého střeva.
Co když to nefunguje tak, jak má?
Fyzické projevy – nevolnost, zvracení, migréna, nadýmání, nepravidelná, bolestivá menstruace, rozmazané, nejasné vidění, zarudnutí očí, šeroslepost, šedý a zelený zákal, skvrny v zorném poli, slzení očí, ztuhlé svaly v šíji, ramennou a celém těle, hemeroidy, modřiny, zácpa, slabé nehty, odpor k větru, výbuchy hněvu, závratě, vyrážky, ekzémy - toho ale je, že?
Emocionální – tyto orgány oslabuje hněv, podrážděnost, potlačování pocitů, deprese, neschopnost plánovat nebo nadměrné plánování, netrpělivost, náladovost, strnulost, negativní myšlení, agrese, křik.
Může pomoci strava?
Jasně! zkuste zařadit do svého jídelníčku tyto potraviny: pórek, broskev, co nejvíce listové zeleniny – hořčičné listy, řeřichu potoční, špenát, listy pampelišek, celozrnné produkty, fazole, řasy.
Zkuste i sezamová semena - jsou skvělou potravou pro játra, pro svůj obsah bílkovin, vitamínu B a E.
Čekanka tlumí horko v játrech a prospívá i žlučníku. Dále to jsou chřest, zelí, mrkem, celer, smetánka lékařská, fenykl, česnek, pórek, petržel, bílá řepa, cibule, olivy, citron, pohanka, proso, rýže, slunečnicová semena, ryby, kurkuma.
Na horkost jater je dobré pít citrónovou šťávu, ale i v teplé vodě jablečný ocet.
Je dobré se vyhnout alkoholu, sýru, smetaně, vejcím, tučnému masu, čokoládě, kávě, pomerančům, hruškám, burákům, sířenému ovoci, chemickým přísadám, tabáku, bílému cukru, bílému chlebu, margarinu. Samozřejmě i zde platí - všeho s mírou. V malém množství tyto potraviny rozhodně neškodí.
I byliny a koření mají velký vliv
Petržel a papmrdlicové listí čistí výborně krev, kardamom, kmín, zázvor, pepř černý, křen, pastinák uvolňují městnání krve. Lékořice – harmonizuje a vyživuje čchi jater.
Zkuste detoxikaci
- ráno se vypije sklenice čerstvé mrkvové šťávy, s 1 lžičkou olivového oleje a šťávy ze dvou citrónů. Zkuste tuto kúru po dobu 14ti dnů a sami uvidíte, jaké změny se dostaví :-)
Já myslím, že u těchto potíží je strava naprosto zásadní. Mám okolo sebe víc lidí, které žlučníková dieta doslova zachránila před kudlou. Sama jsem byla svědkem žlučníkového záchvatu a není to fakt nic pěkného. Jsem ráda, že se s takovými problémy potýkat nemusím.
OdpovědětVymazat